Úvodem...

Aby nás někdo neobviňoval hned zpočátku - autorům tohoto příspěvku je jasný rozdíl mezi různými navigačními programy a jejich možnostmi. OziExplorer jsme se naučili ovládat právě pro jeho využití v (cyklo)turistice a pracujeme s ním od našich prvních krůčků v navigaci, které jsme vykonali v roce 2005. Velmi rychle jsme ale zjistili, že s jedním programem nebo jednoúčelovým navigačním zařízením to asi nepůjde.PDA s integrovanou GPS a nainstalovanou novou verzí OziExplorerCE
při cyklocestě česko-německým pohraničím (červenec 2008)

Vždy záleží na požadavcích, které na navigační přístroj kladete - někomu stačí jednoduché přístroje s předem připravenými waypointy, jiný turista chce podrobné mapové podklady včetně turistických zajímavostí, třetí bude chtít funkce routování.

Právě onu zmíněnou poslední možnost program OziExplorer neumí - vyplývá to už z jeho principu práce s rastrovými mapami, přesto je mezi českými turisty hodně oblíben - mužete s ním používat obrovské množství mapových podkladu, včetně těch, které si připravíte sami a inteligentní routování nahradit předem připravenou CESTOU ( ROUTE ), složenou z bodu ( WAYPOINTS ), nejlépe na přehledném displeji stolního počítače.

Nezapomeňte, že program OziExplorer tvoří kompletní trojice programu - "stolní" Ozi, určený pro PC, dále OziExplorerCE, určený pro PDA a částečně i "chytré" telefony a v neposlední řadě Oziexplorer 3D, který nám - společni s nainstalovanou "free" databází výškových hodnot celého zemského povrchu, umožní označit na počítači nadmořskou výšku v daném prostoru. Jednou z "lahůdek" této 3D verze je možnost nechat si spočítat dopředu výškový profil určené trasy výletu, což je zvláště pro dálkové cykloturisty naprostá "bomba".

Abychom vás přesvědčili, že nespoléháme na jedno navigační řešení, budiž uvedeno, že při společných cestách využíváme přístroje dva - PDA Asus A632 s integrovanou GPS a původní eTrex Legend od Bédi Trávníčka jsme nahradili modernějším přístrojem Garmin GPS60CSX a můžeme tak porovnávat rozdílné vlastnosti různých přístrojů.

Ukázka nové verze OziExploreruCE na PDA typu Asus A632 (video, 12.5 MB!)

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky