Jaké mapy potřebuje turista?

 

Ze všech amatérských navigačních programů, se kterými jsme měl tu čest pracovat se tento dá hodnotit jako program, který svými vlastnostmi a možnostmi nejvíce odpovídá tomu, co běžný cykloturista - a tedy i já - po navigačním software požaduje, resp. nejvíce se tomu blíží. Rád se totiž pohybuji v dříve zakázaném území , takže dobré mapové podklady jsou pro moje cesty alfou i omegou....

Abychom si upřesnili, cože to na programu vlastně požaduji - nejraději bych samozřejmě byl, kdyby pracoval jako kombinace obou základních typů - vektorových a rastrových mapových podkladů a jejich možností. Každý, kdo zažil v činnosti nějaký dobrý vektorový program (IGO, TomTom a jiné) je zcela jistě upoután jeho možnostmi - mapový soubor je poměrně malý (Česká republika má přibližně 50 MB, Německo asi 400 MB, což se na paměťovou kartu krásně vejde). Mapa umí routovat, takže navigace na konkrétní ulici nebo i číslo popisné napříč krajem nebo přes velká města není žádný problém. Mapa se zároveň během pohybu krásně natáčí, že ji vidíte v té podobě jako ve skutečnosti před sebou. Protože podklad je vektorový (=matematicky zadaný) není problémem zoom velikosti podle potřeby. Problémy s těmito mapami lze rozčlenit na několik kategorií:

- cena - programy rozhodně nejsou zadarmo a vektorové mapy také ne. Podle toho, do jakých oblastí směřujete, si připravte několik tisíc Kč

- primárně jsou vyráběny pro segment trhu, který je pro výrobce ekonomicky zajímavý, tj. automobilisty. Pokrytí map tak odpovídá převážně asfalovým cestám, i když v Německu jsem např. podle TomToma zkoušel jezdit i po lesních cestách. V České republice a zvláště od nás na východ s takovým pokrytím však nepočítejte.

- neobsahují turistické zajímavosti a nelze si podle nich představit profily terénu (nadmořská výška, převýšení apod.) Pokud jedete s kolem "natěžko" určitě byste navíc rádi věděli, jestli se nějak můžete vyhnout kopci před vámi, kde začíná a končí les a jestli není poblíž nějaká turistická zajímavost, což na "vektoru" je většinou jen jako přidaný POI (bod zájmu).

Oproti tomu pracuje OziExplorer pouze s rastrovými (bitmapovými) podklady, které si můžete koupit nebo - lépe - sami připravit, např. skenováním papírových podkladů. Jejich nevýhodouje však to, že jsou (v podrobnějším měřítku) poměrně velké a v PDA se neotáčí po směru jízdy. Na druhé straně však obsahují všechny podrobnosti, které jsou na papírové mapě a na které je turista obvykle zvyklý.

Nakonec je tedy na turistovi, které programy a mapy bude používat....

 

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky