header

Získání a zpracování výškových dat ve formátu

NIMA DTED (level 0)


 

 

NIMA_logoTato výšková data (DTED = Digital Terrain Elevation Data) pořizuje National Imagery and Mapping Agency (NIMA) pro uživatele, pocházející z vojenského prostředí. Kromě vojáků však musí podporovat i standardní zákazníky z řad akademiků, komerčních a nevládních organizací. Přístupy do databáze musí proto splnňovat vojenské standardy americké armády (Mil-STD). Jimi vytvořené databáze jsou proto členěny do 5 úrovní (levelů), přičemž pouze prověření vojáci se dostanou k té nejvyšší, tj. levelu 5 s přibližnou přesností asi 1 metr (!). Běžně dostupná data jsou volně stažitelná pouze v úrovni levelu 0, tj. s přesností cca 1 km. (Což je srovnatelná přesnost s Gtopo30).

Jak vypadá například mapa ledovců v jejich provedení na levelu 0, se podívejte například tady.

Data na této volně stažitelné úrovni najdete například zde. Nejdříve vyberte v horní části stránky stažení "DTED level 0" (Desired Product Level 0 - přímý odkaz zde). Až se vám rozbalí další stránka, na ní kliknout přibližně do prostoru České republiky. Je třeba se co nejpřesněji trefit do zadaného prostoru.

NIMA_data

 

Až se proklikáte přibližně do této podoby (kliknutím na tento odkaz získáte větší velikost)

nima_czech_republic

máte už napůl vyhráno. Teď už stačí zvolit pouze v menu možnost Raster Exporter a kliknutím na toto tlačítko spustíme vytoužený download výškových dat námi požadované oblasti. Ještě před zahájením stahování vám program zobrazí názvy buněk, které budou součástí stahování a název celkového stahovaného souboru v ZIP podobě.

raster_exporter

Příklad stažených dat výše uvedeným postupem najdete například tady. Dále musíte data importovat do programu. V adresáři, kde máte instalován OziExplorer (obvykle C:\Oziexplorer), najděte podadresář Elevation Data a v něm vytvořte složku nima_dted a rozbalte do ní archivní soubor ZIP, který jste si právě stáhli. Po rozbalení se vytvoří několik dalších složek a souborů.

V OziExploreru nastavte v menu 3D/Výška / Konfigurácia výšky / Adresárová cesta k DEM súboru cestu k výškovým datům a vedle označte zatržítko, čímž databázi pro OziExplorer aktivujete.

NIMA_data_path

 

 

 

Link: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, OziExplorer, OziExplorerCE, Des Newman, Using the Track Toolbar, user tracklog, Repositioning Track Points popup menu, Using the Track Toolbar, doporučení pro instalaci

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky