header

Získání a zpracování výškových dat ve formátu

GTOPO30


 

GTOPO30 má přesnost cca 1 km horizontálně. To je oproti SRTM90m poměrně málo, takže kdo požaduje přesnější výstupy, přeskočte přímo na SRTM 90m. Data se dají stáhnout na této konkrétní adrese: 

http://edc.usgs.gov/products/elevation/gtopo30/gtopo30.html.

Postup získávání dat je velmi podobný tomu při získávání NIMA dat, tzn. po objevení se obrázku celosvětové mapy se musíte myší co nejpřesněji trefit do České republiky.

Je zde obsaženo velké množství databází, nás ale zajímá konkrétně Evropa:  http://edc.usgs.gov/products/elevation/gtopo30/w020n90.html, což je soubor o velikosti asi 8.5 MB.

(Jestliže se vám ho nedaří stáhnout, najdete ho i zde, ale není pravidelně aktualizovaný).

Dále musíte data importovat do programu. V adresáři, kde máte instalován OziExplorer (obvykle C:\Oziexplorer), najděte podadresář Elevation Data a v něm vytvořte složku gtopo30 a rozbalte do ní archivní soubor ZIP, který jste si právě stáhli. Po rozbalení se vytvoří 8 dalších souborů p celkové velikosti asi 86 MB.

V OziExploreru nastavte v menu 3D/Výška / Konfigurácia výšky / Adresárová cesta k DEM súboru cestu k výškovým datům a vedle označte zatržítko, čímž databázi pro OziExplorer aktivujete.

gtopo30_path

A to je všechno.

 

 


Link: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, OziExplorer, OziExplorerCE, Des Newman, Using the Track Toolbar, user tracklog, Repositioning Track Points popup menu, Using the Track Toolbar, doporučení pro instalaci

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky