Tento dokument je nedílnou součástí webu o využívání techniky v genealogii a cykloturistice na adrese http://www.technika.ilcik.cz Soubory nesmí být dále šířeny bez vědomí autora. Při odkazování užívejte adresu, zveřejněnou výše.

A obvyklé varování – veškeré informace berte jen jako inspiraci, nikoli dogma.

Všechny konstrukce stavíte na vlastní riziko!! Nemohu a nechci nést odpovědnost za vaši případnou nezkušenost.

 

 

 

 

 

PageRank ukazatel

 

 

   

Garmin GPSMAP 60CSx


GPS přístroje neodmyslitelně patří do výbavy každého cestovatele. GPSMAP 60CSx jsem pořídil původně jako druhý přístroj pro moji manželku někdy v roce 2007, kdy tento typ byl na výsluní slávy. Po přibližně ročním bezproblémovém užívání "odešla" napájecí část a proto musel na záruční opravu. Z ní se vrátil úplně jiný - prý nový - přístroj. Žena si mezitím pořídila Garmin Oregon 300, který je výkonově někde jinde a tak nám tento přístroj zůstal.

Garmin GPSMAP 60CSx

 

 

 

Základní charakteristika přístroje


Garmin GPSMAP 60CSx

 

 • Garmin GPSMAP 60CSx přijatelná velikost jak pro outdoor, tak pro automobilovou navigaci
 • robustní pogumované pouzrdo, odolné proti vodě a vlhkosti
 • SiRF III přijímač a tyčková anténa nabízí dosud nevídaný příjem GPS signálu
 • slot na microSD karty pro dohrávání podrobných map z edice MapSource (v přístroji je možné použít i větší datové karty typu microSD)
 • přístroj podporuje funkci automatického výpočtu trasy (autorouting)
 • přístroj integruje funkce a data z více čidel - GPS, barometrického výškoměru a elektromagnetického kompasu, případně i ze sonaru (v případě, že je připojen)
 • přístroj podporuje jak USB, tak RS 232 komunikační rozhraní
 • v ceně přístroje je USB datový kabel a SW Trip & Waypoint Manager, který umožňuje přenos dat (body, prošlé cesty, trasy) z GPS do PC
 • přístroj má zvukový výstup, který lze využít pro nastavení několika typů alarmů
 • možnost vypnutí/zapnutí záznamu prošlé trasy, možnost nastavení intervalu ukládání a možnost zálohování aktivního záznamu prošlé trasy na datovou kartu
 • je možné samostatně definovat číselná pole a zobrazovat požadované funkce
  Balení Garmin 60CSx

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vlastnosti modelu GPSMAP 60CSx


 

 • Garmin GPSMAP 60CSxextrémní citlivost GPS přijímače pro použití v místech s minimálním výhledem na oblohu, GPS chipset SiRF III, 12 kanálový GPS přijímač - pro ty, co do roku 2006 zažili pouze Legenda nebo staré PDA s čipem Sirf II a malou integrovanou anténkou, to byla naprostá bomba, navigace bez větších problémů i v lese a městské zástavbě
 • elektromagnetický kompas pro přesné určení azimutu při setrvávání na místě - kompas je sice elektronický, ne magnetický, ale umoňuje to, co neumí "obyčejnů" elektronické kompasy - ukazuje sněr, i když uživatel GPS stojí na místě a nyhýbe se. Orientace směrového čidla kompasu je vyznačena pomocí rysky na krytu přístroje. Kompas funguje správně při vodorovné poloze přístroje.
 • barometrický výškoměr zobrazující okolní tlak a tlak přepočtený na hladinu moře zároveň umožňuje automatický záznam změny tlaku po dobu 48 hodin - v souvistosti s barometrem několik poznámek - mám s podobným typem zkušenosti už od roku 2003, protože je integrovaný v cyklocompetureu CM-436. Přesnost měření +/- 1 metr pro mě tedy nebyla žádným překvapením, ale co vidíme s odstupem několika let, je právě velmi dobře naprogramovaný algoritmus "utlumování" rychlých změn výšky. Máme totiž v současnosti možnost porovnávat 3 přístroje GPS - 60CSX, Oregona a PDA Asus A632. Ze všech uvedených typů má právě 60CSx nejlepší uložený profil. Když třeba uložíme výškový profil trasy při stoupání v horách, je to opravdu křivka a ne souhrn obrovského množství špiček, jak je produkují zdaleka ne tak dobře naprogramované Oregony i PDA.
 • výškový počítač může zobrazit stávající výšku, vertikální rychlost sestupu/výstupu, minimální nebo maximální výšku, celkový výstup a sestup, průměrnou a maximální vertikální rychlost sestupu/výstupu. K tomu jenom poznámku - téměř všechna okýnka (včetně výškového počítače) jsou přeprogramovatelná, resp. lze změnit, jaký údaj se bude v okýnku zobrazovat, někdy i počet okýnek na displeji
 • přesnost určení polohy: 7-10 m nebo méně při normálním režimu GPS, WAAS/EGNOS kompatibilita - v tomto 60CSx dodneška opravdu vyniká. Jetliže je dobrý příjem s výhledem na oblohu, není v geocachingu problém dojít velmi často na 0. (Je-li cíl dobře zaměřen).
 • rozměry přístroje: 61 x 155 x 33 mm, displej: barevný TFT, velikost 56 x 38 mm, rozlišení 160 x 240 pixelů, 256 barev, možnost podsvícení displeje hmotnost: 153 g včetně baterií. Ergonomie přístroje je opravdu na vysoké úrovni, drobné ženské ručce se může zdát velký, do chlapské ruky je akorát. Velmi oceňuji přídavnou sponku, umožňující přenášení GPS na popruhu batohu, kde je neustále po ruce, přičemž ty mohou být ve složitém terénu volné
 • životnost baterií: výdrž je teoreticky udávána až 28 hodin při použití dvou AA alkalických baterií, životnost závisí na režimu použití. Alkalické baterie používá mizivé procento uživatelů, neboť provoz na ně je samozřejmě velmi drahý. Ideální jsou dobíjecí NiMH akumulátorky typu AA (tužkové články), které mají sice menší životnost (mají 1.2 Voltu proti 1.5V u alkalických), ale při kapacitě 2700, resp. 2850 mAh vydrží dvojice článků velmi dobrých 20 hodin, což jsou téměř 2 provozní dny. (Právě kvůli velikosti napájecích napětí se musí v menu nastavovat typ baterie - alkalická nebo NiMH a není možné externím zdrojem napájení přístroj dobíjet, když jsou baterie vloženy).
 • Garmin GPSMAP 60CSx
 • vodotěsnost: dle normy IEC 60529 IPX7 (odolnost proti vodě při ponoření do hloubky 1 metru po dobu 30 minut). Velmi důležité, pokud požadujete tzv. outdoorovou GPS, používanou i v dešti a blátě. Za celou dobu živata naší GPS nebyla provozována v pouzdře, přesto nemáme poškrábané sklo displeje ani vodu uvnitř. Upozorňuji ovšem, že vodotěsnost je velmi závislá na stavu těsnících gumiček po obvodu přístroje a přitažení všech šroubů. Opakované otvírání přístroje stavu těsnění neprospívá. V přístroji jsou celkem 3 "těsnící" okruhy. Zvláště ten třetí, který uživatel nevidí (je zespod SD karty uvnitř v přístroji), může být při špatné montáži krabičky GPS přístroje příčinou špatného kontaktu napájení a tím i opakovaného restartu či vypínání přístroje. Viz - "Uživatelská oprava Garmin 60CSx aneb jaké odborníky mají naše autorizované servisy...". Vodotěsnost přístroje ovšem dá testovat různě - viz obrázek (zdroj).
 • zkouška pivoodolnosti IP7 Garmin GPSMAP 60CSX

 • body a naplánované trasy: 500 bodů s ikonou, názvem a popisem, 50 naplánovaných tras, každá může mít až 250 lomových bodů
 • záznam trasy: kapacita aktivní paměti na 10 000 záznamů, s možností zapnutí/vypnutí záznamu a nastavení intervalu záznamu, možnost zálohování aktivního záznamu na datovou kartu, alarmy: utržení kotvy, až 10 varovných bodů, odchylka od kurzu, přiblížení do cíle, hluboká/mělká voda (při propojení se sonarem)
 • zvuková znamení: možnost volby tónu/melodie a zapnutí/vypnutí znamení pro jednotlivé funkce. Jedna z mála věcí, které mi - jakožto primárnímu uživateli PDA - dost vadí - pouze mezený počet kombinací pípání a ne řeči.
 • mapová paměť: slot na microSD datovou kartu (v ceně je nesmyslně malá karta 64MB), možnost použít i větší datové karty typu microSD. V závislosti na aktualizaci firmware lze používat nejen karty SD, ale i novější SDHC. S FW v4.0 používám v současnosti kartu microSDHC o velikosti 4GB, na kterou se vejdou mapy celé Evropy. Při vhodném nastavení mezi nimi lze přepínat, nebo i ty momentálně nepoužívané dočasně vypnout, aby se šetřila výpočetní kapacita mikropočítače v čipu.
 • podpora automatického výpočtu trasy křižovatku po křižovatce (autorouting)
 • tyčková GPS HELIX anténa (plus MCX konektor pro případné připojení externí antény). Podle mého názoru je právě Helix jedním z důvodů velmi solidní citlivosti a přesnosti přístroje.
 • teplotní rozsah -15 až +70°C - umožňuje bez problémů použití i v zimních podmínkách evropského klimatického pásu
 • rozhraní RS 232, datový/napájecí konektor kulatý Garmin 4 pin, USB port. Je vidět, že přístroj vznikal ještě v době dožívajícíh starých rozhraní a výrobce chtěl hlavně zachovat univerzálnost připojení k velkému množtství HW i SW. V současnosti je samozřejmě nejlepší připojení cestou USB, starší sériová RS232 na krabičce přístroje většinou jen zabírá místo, kde by mohlo být něco jiného.
 • externí napájení: rozsah 8-36 V stejnosměrně - aspoň tolik tvrdí doporučení od výrobců. Osobně to neradím příliš zkoušet a při zapojování v autě dávejte pozor, jestli při startování jsou automaticky odpojovány napájené spotřebiče. Pokud ne, připojujte palubní napájení raději až po nastartování. Jsou známy případy, kdy GPS Garmin nepřežila prudké změny napájení v palubní síti při startování auta.
 • další příslušenství - dá se dokoupit i další příslušentství, například držák na kolo. Uchycení GPS v něm však není příliš pevné, proto vznikají i jiné typy držáků od jiných výrobců. Podle některých internetových diskuzí může být časté vyndávání a nandávání přístroje do tohoto držáku příčinou ztráty vnitřního kontaktu napájení.

  Držák na kolo Garmon GPSMAP 60CSx

 

 

Některá cizí ukázková videa:


 

Garmin Oregon 300 - GPSMAP 60CSx - eTrex Vista - iPhone Motion-X GPS software

Zkouška odolnosti 60CSX v pivě Baltika

 

(c) srpen 2009 TOULKY team - Brno Medlánky