______ Stezka Trollů - NORSKO 2005 ______

NORSKO - světoznámá Cesta Trollů


 

 


„Když to nejde po dobrém, dělej to násilím. Jestliže se to ulomí, šlo o vadnou součástku.“

(tzv. Loweryho princip)

 

Technika musí být pomocník ....

... proto se k ní tak i chováme....

 

Do 14 let jsem jako každé neposedné dítě zkoušel cokoli předělat. Jako každé dítě jsem neměl pevnou vůli a výdrž a náš domov byl posetý mrtvolkami technických zázraků, které jsem nedodělal. Setrvalou hodnotou nadále zůstávala stavebnice Merkur, ze které se (prý) dalo postavit téměř všechno. (Jak se o několik let později dozvím, tak i plotter, řízený počítačem).

Na gymnáziu se do mě pokoušeli dostat základní znalosti elektřiny. Po zkušenosti, že kovové vývody ploché baterie, přiložené na jazyk, pálí, ukončuji až do maturity experimenty s elektřinou. Moderní technikou jsem potom pro několik dalších let dočasně nepoznamenán.

První ročník vysoké školy studuji v době prudkého rozmachu mikroelektroniky v Česku. Po zjištění, že programování a registry procesoru Tesla MHB8080 asi nikdy nepochopím, dokončuji semestrální zkoušku z Fortranu a počítám diplomovou práci na programovatelné kalkulačce.

Po skončení vysoké školy se po pár měsících praxe stávám - jak jinak - technikem na zařízení, které nám záviděl celý svět - bájné vojenské Ramoně a později Tamaře. Situace zapeklitá, rovnající se hození neplavce do hluboké vody...

Cyklotoulání po České republice
podél česko-polského rozmezí na kole

O tom, že technika má tendenci se pokazit v nejméně vhodnou dobu, vím své – dost dlouho jsem pracoval jako technik u tohoto rozsáhlého projektu, který mě nadchnul svými možnostmi, nikoli „socialistickou“ spolehlivostí. Přesto jsem optimista v zavádění techniky do oblasti rodopisných bádání (genealogie) i (cyklo)turistiky. Myslím, že mohu realisticky posoudit přínosy – obojí jsem dělal jak „postaru“, bez techniky, tak i novými postupy.

Bádání v temnotě archivů pomocí tužky a papíru není špatné, ale lepší je mít kopii dokumentu v digitálním fotoaparátu nebo notebooku se skenerem. Už jenom tento přístup k bádání mi ušetří několik výjezdů do archivu ve vzdáleném městě a následně zabezpečí pohodlné „bádání“ v teple domova.

Stejně tak se zaujetím pozoruji na webech hádky turistů-staromilců, kteří se brání zavádění nové techniky na výletech pěších i na kole, s naivitou progresivních teenagerů, kteří si naopak myslí, že PDA je všechno, co na expedici potřebují.

Přechod ledovců v Norsku
na norském ledovci

Jako vždy je pravda někde uprostřed. Papírové mapy ještě dlouho nic nepřekoná, ale pokud jedete na kole Evropou od francouzských hranic přes Německo a jihozápadní Čechy do Brna, mají takové mapy váhu asi 3 kil. (Nepředpokládám, že jezdíte na kole v terénu podle jedné univerzální automapy v měřítku 1:500 000). Naopak výhodou techniky je možnost zjištění přesné GPS polohy i v neznámém terénu, map v elektronické podobě s možností routování a hlavně automatického záznamu projeté trasy, včetně nadmořské výšky. Efektní grafické výstupy jsou vhodným doplňkem popisné části cestopisu a dnes už umožňují i napojení fotografií z digitálního fotoaparátu podle GPS souřadnic, jinými slovy řečeno – po vytvoření profilu trasy se na něm objeví body, kde jste všude fotili. Nemusíte potom složitě vysvětlovat, kde všude jste byli – stačí vystavit profil pomocí rozhraní Google Earth do mapového prostředí a čtenář si může kdykoli prohlédnout nejen vaši projetou trasu, ale i její profil a „navázané“ fotografie.

Největší nevýhodou techniky v genealogii a na cyklovýletech je především nutnost ji něčím napájet. To „něco“ je obvykle těžké a relativně velké. Občas i tak nevydrží více, než několik málo hodin. Zajišťovat si každý večer v penzionu jenom kvůli dobíjení baterek je asi nesmysl. Většina mojí techniky má tento problém vyřešen přídavným zdrojem, postaveným na jaře 2007. Dva Li-On akumulátory se skvělou kapacitou (každý) 6.9 Ah mi umožňují se toulat týden po horách a nevidět člověka. Jsem klasický cykloturista-tulák, měnící trasu výletu i během vlastní cesty, upřednostňuji proto mít u sebe veškeré údaje, které mi to umožní - elektronické mapy, telefonní seznamy, adresáře kempů a jiných ubytování, jízdní řády apod.

Každý rok jezdím prázdninovou cyklocestu podél bývalé železné opony. Máte-li zájem jezdit se mnou, napište.

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky